Mimo że igły kojarzą się raczej z zadawaniem bólu – współcześnie znalazły zastosowanie także w jego zwalczaniu. Suche igłowanie, bo tak nazywa się zabieg z wykorzystaniem specjalnych igieł, pomaga w zwalczaniu bólu i stanów zapalnych. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do suchego igłowania? Czy opisywany zabieg to przyszłość w terapii leczenia bólu mięśniowo-powięziowego?
Czym jest suche igłowanie?
Suche igłowanie to metoda terapeutyczna, pozwalająca na nakłuwanie konkretnych punktów spustowych (z ang. trigger points), czyli wyjątkowo wrażliwych miejsc zlokalizowanych w obszarze pasm mięśniowo-powięziowych. To właśnie one przeważnie odznaczają się charakterystyczną twardością i napięciem i są częstym obszarem występowania bólu. W części przypadków dolegliwości ujawniają się wyłącznie pod naciskiem, a czasami bolą bez bodźca. Wśród przyczyn ich powstawania wyróżnia się: przebyte urazy, przeciążenia, operacje, choroby narządów wewnętrznych i zwyrodnienia.
Na czym polega suche igłowanie?
Zaniedbanie bólu w punktach spustowych może powodować: utratę elastyczności i ruchomości, osłabienie siły mięśniowej, utratę kontroli motorycznej i sztywność. Dzięki suchemu igłowaniu możliwe jest podrażnienie danego punktu spustowego, co ma na celu przyniesienie pacjentowi ulgi. Co więcej, sam zabieg poprzedzony jest dokładnym wywiadem i diagnostyką, po to, żeby zmniejszyć liczbę nakłuć i zwiększyć skuteczność samej procedury. Warto zaznaczyć, że suche igłowanie nie jest tym samym co klasyczna akupunktura, a ponadto uważa się, że przynosi trwalsze rezultaty niż terapia manualna. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, powinno być jednak połączone z ćwiczeniami zalecanymi przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
Wskazania do suchego igłowania
Poza punktami spustowymi istnieją inne wskazania do przeprowadzenia suchego igłowania. Wśród nich wymienia się:
zespół cieśni nadgarstka;
zespół bolesnego barku;
zespół ciasnoty podbarkowej;
zespół pasma biodrowo-piszczelowego;
przyspieszenie gojenia blizn po operacji;
łokieć tenisisty;
schorzenia ścięgien;
napięciowe bóle głowy.
Przeciwwskazania do suchego igłowania
Zabieg suchego igłowania nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i dzieci. Zrezygnować z niego powinny także osoby: z aktywnymi stanami zapalnymi skóry, obciążone chorobą psychiczną, z żylakami i niektórymi wykwitami na skórze, oraz przyjmujące leki przeciwbólowe na krótko przed zabiegiem.
Czy suche igłowanie boli?
Nakłuwanie może wywołać pewne uczucie dyskomfortu, sprowokowane miejscowym skurczem. Drażnienie strefy bólu bywa nieprzyjemne (opisywane uczucie może utrzymywać się od 1 do 4 dni), ale w dalszej perspektywie prowadzi do rozluźnienia i znosi napięcie.