Jak dbać o pościel, by długo cieszyć się jej świeżością i jakością?

Pościel, podobnie jak prześcieradło, które ma za zadanie chronić materac przed zabrudzeniami, jest sposobem na zabezpieczenie kołder oraz poduszek. Jej obecność sprawia, że otoczenie wypoczynkowe zyskuje na czystości i świeżości, co z kolei przekłada się na lepszą jakość naszego snu. Jednak aby pościel mogła właściwie spełniać swoją rolę przez dłuższy czas, nie bez znaczenia pozostaje jej regularna pielęgnacja. Materiały, w miarę ich intensywnego użytkowania, mogą tracić na jakości, a tym samym na cennych właściwościach.

Jak prawidłowo przechowywać pościel?

Zakupiliśmy nową pościel, np. ze sklepu https://sleepinghouse.pl/148-posciel, ale nie mamy zamiaru od razu z niej skorzystać? Warto wiedzieć, że warunki przechowywania mają spory wpływ na kondycję materiałów. Pościeli najlepiej nie odpakowywać do momentu, w którym nie będziemy chcieli nawlec je na kołdrę oraz poduszkę. Szczelne opakowanie zabezpieczy produkt przed wszelkimi zanieczyszczeniami, a zwłaszcza kurzem, często zalegającym w najgłębszych zakamarkach naszych szaf. Jeżeli z kolei chcemy przechować wypraną pościel, powinniśmy najpierw ją dokładnie wyprasować oraz starannie złożyć. W ten sposób utrzymamy jej świeżość i przyjemny zapach na dłużej.

 

Regularne pranie pościeli

Zgodnie też z zalecaniami, pościel powinna być prana co 1-2 tygodnie. Musimy wiedzieć, że nasza skóra każdej nocy wydziela martwy naskórek oraz pot, które bezpośrednio osiadają na powierzchni łóżka. Co więcej, w tym czasie na pościeli zdąży się zmagazynować wystarczająca ilość kurzu i innych zanieczyszczeń skutkująca obniżeniem poziomu higieny naszego snu. Regularne pranie tkanin przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz pomaga utrzymać pościel w nienagannym stanie.

 

Używanie delikatnych detergentów

W czasie prania powinniśmy jednak zrezygnować z korzystania z silnych detergentów. Dlaczego? Ponieważ pościele często są wykonane z delikatnych materiałów, które mogą się łatwo zniszczyć pod wpływem agresywnych substancji chemicznych. Poza tym wiele środków piorących potrafi wywoływać podrażnienia skóry, zwłaszcza u małych dzieci o dużej wrażliwości. Nadmiar proszku czy płynu do prania także nie jest zalecany – może pozostawić nieestetyczne ślady na tkaninach, przez co pościel staje się mniej miękka i wypłowiała.

Suszenie pościeli na świeżym powietrzu

Dla lepszej kondycji i świeżości pościeli zalecane jest również jej suszenie na świeżym powietrzu, a nie w zamkniętym pomieszczeniu (o ile oczywiście istnieje taka możliwość). Naturalne suszenie pomaga utrzymać piękny zapach oraz nie przyczynia się do zatrzymywania wilgoci. Ponadto pozwala uniknąć nieestetycznego gniecenia się materiałów. Jeżeli decydujemy się na suszenie w suszarce bębnowej, wybierajmy program o niskiej temperaturze. “Przesuszenie” pościeli często niestety skutkuje szorstką, nieprzyjemną w dotyku i mniej trwałą tkaniną.

Szczególna dbałość o pościel może wydawać się przesadzona, lecz w rzeczywistości pozwala zachować dobrą jakość materiałów na wiele lat. Jej regularna pielęgnacja sprawia także, że czerpiemy więcej korzyści ze swojego codziennego snu – otoczenie sypialniane pozostaje świeże oraz czyste, nie narażając naszego zdrowia na wpływ szkodliwych zanieczyszczeń.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + szesnaście =